My name is Magda Świder and I’m a model and certified personal trainer. On my blog I would like to share my experience and knowledge related to healthy living, travelling and modelling.

I’ve been working as a model since I was 15. I’ve worked in the major fashion cities such as New York, London and Milan. On the way I’ve struggled with different obstacles which I’ve managed to overcome. That’s why I now want to share my experience with others. I believe my advice could help all those interested in starting a career in modelling.
My great passion is sport. I coach boxing, I can play tennis, volleyball and basketball . I can  ski. I do yoga and I ve got brown belt in karate. On the blog I would like to show that sport is not only a means of losing weight but also of forming character. I would like to prove that seemingly hazardous sports can be taken up by everybody, even people working in professions that require impeccable personal appearance.

I also love travelling – I take great pleasure in discovering new places. That’s why the blog will also feature travel tips, recommended destinations and photos from different parts of the world.

I would like to use my blog not only to share my passions with others, but also to help them develop their own. So if you have any questions related to any of the above fields, don’t hesitate to ask! You’ll definitely inspire me to pass on a bit of my knowledge :)

I hope you enjoy the posts!

 

***

Nazywam się Magda Świder i jestem modelką oraz certyfikowanym trenerem personalnym. Na blogu chciałabym się podzielić moimi doświadczeniami i wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia, podróży i modelingu.

Jako modelka pracuję od 15 roku życia. Pracowałam w największych stolicach mody takich jak Nowy Jork, Londyn czy Mediolan. Podczas swojej drogi zmagałam się różnymi przeszkodami, które udało mi się pokonać. Dlatego też dziś chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami. Myślę, że moje porady mogą pomóc tym osobom, które chciałyby rozpocząć karierę w modelingu.

Moją ogromną pasją jest sport. Trenuję boks, tenis, jeżdżę na nartach, gram w siatkówkę i koszykówkę, uprawiam jogę, mam brązowy pas w karate. Na blogu pragnę pokazać, ze sport jest nie tylko dobrym sposobem na zrzucenie kalorii, lecz także na kształtowanie charakteru. Chciałabym udowodnić, że pozornie urazowe sporty może uprawiać każdy, nawet osoby pracujące w zawodach, gdzie liczy się nienaganny wygląd.

Uwielbiam również podróżować – odkrywanie nowych miejsc sprawia mi ogromną radość. Właśnie dlatego na blogu znajdą się również wskazówki dotyczące wyjazdów, rekomendowane miejsca i fotografie z różnych zakątków świata.

Przez bloga chciałabym podzielić się z innymi swoimi pasjami, ale także pomóc im rozwijać własne. Dlatego jeśli masz pytania odnośnie do którejś z opisanych dziedzin – nie bój się napisać! Z pewnością zainspirujesz mnie do przekazania odrobiny swojej wiedzy :)
Udanej lektury!